Порушення менструального циклу

Сьогодні порушення менструального циклу є одним з найбільш поширених гінекологічних відхилень. Хоча б раз в житті з цим стикаються майже всі жінки. Але одна справа – «випадковий» збій, викликаний стресом, інше – постійні затримки.
Тривалість циклу відлічується від початку однієї менструації до початку наступної: мінімум 21 день, максимум – 35. Серйозною проблемою вважається затримка на 14 днів і більше (іноді до 6 місяців). Бувають і зворотні ситуації, коли менструація, навпаки, приходить занадто часто.
  1. Найчастіша (і найбанальніша) причина збоїв – інфекції органів малого таза. Тому в першу чергу необхідно обстежуватися на предмет збудника (це можуть бути, наприклад, хламідії, уроплазми, мікоплазми) і провести протизапальне лікування. Якщо проблема зводилася до інфекції, як правило, порушення циклу більше не повторюються.
  2. Набагато складніша ситуація, коли за нерегулярністю циклу криються гормональні порушення. Вони можуть виникати на різних ланках утворення гормонів, тому є їх певний перелік, який обов’язково перевіряється. У план спільного обстеження включається дослідження роботи щитоподібної залози, – причому порушення тут можуть бути пов’язані як з її гіперфункцією, так і, навпаки, зі зниженням активності. Іноді проблема пов’язана зі зміною функції надниркових залоз.
Чи обов’язкова гормональна корекція? Це питання вирішується індивідуально. Якщо у пацієнтки незначні зміни гормонального фону у вигляді невеликих затримок на 5-10 днів і вже є якась структурна патологія в яєчниках, відрегулювати цикл часто вдається гомеопатичними препаратами у комплексі з циклічною вітамінотерапією.
Якщо у жінки виражені зміни гормонального фону, про що свідчать затримки по 2-3, а то і 6 місяців, без гормональної корекції тут не впоратися. Часто у таких пацієнток відзначаються затримки й в розвитку матки. На щастя, сучасними методами їй цілком реально допомогти.
Перш за все, порушення циклу пов’язані з ризиком формування пухлин матки – таких як, наприклад, фіброміома, кісти яєчника. Вони завдають певний біль. Крім того, кіста може ще і розірватися – а це вже екстрена ситуація, що вимагає хірургічного втручання. У той момент, коли йде затримка менструальної функції, гормони продовжують свою роботу – тільки повільніше, ніж необхідно. Поступово в матці наростає необхідний шар, який, по ідеї, повинен вийти під час менструації. Іноді так воно і відбувається. Однак чим довше затримки, тим частіше замість цього формується гіперплазія (потовщення внутрішнього шару), поліпи. Якщо не видаляти їх хірургічним шляхом і не лікувати більше, ніж 5 років, існує 20% ризик виникнення онкологічних захворювань.
Отже, порушення циклу не варто залишати без уваги, оскільки, бувши показниками вже наявних проблем зі здоров’ям, вони можуть привести й до вельми серйозних захворювань. Самодіагностика тут елементарна – важливо лише вчасно помітити будь-які відхилення і звернутися до кваліфікованого фахівця.
Ібадова Тунзала, лікар акушер-гінеколог
Запис на прийом Ми в Facebook